V. 10 Har vi både prisberäknat muffins och pratat skillander i pris och skrivit skriftlig reflektion

Denna veckan har tre grupper i år 6 prisberäknat de egenbakade muffins de bakade innan sportlovet, de fick en uppgift att titta på vad muffins kostar i butik och vi jämförde priset mellan egenbakade och pris i butik och varför priset skiljer sig. Vi pratade även om jämförelse pris vad det innebär och att man kan spara pengar genom att titta på jämförelsepris. Den andra gruppen i år 6 hade komplettering på sitt förhör i ekonomi och reklam och kommer prisberäkna sina egenbakade muffins nästa vecka, kom ihåg er läxa tills nästa vecka. År 8 har alla grupper förutom en grupp fått tid på lektionen att plugga och förbereda sig inför konsumentkunskapsprovet som kommer äga rum nästa vecka. Du kan förbereda dig genom att läsa på i din hkk bok och arbeta med frågorna tillhörande varje kapitel samt läsa i häftet och arbeta med arbetsuppgifterna i häftet. Du kan även använda dig av alla Powerpoint presentationer som finns tillgängliga för dig på Infomentor på kunskapskrum. En grupp i år 8 utgick hkk lektionen denna vecka pga. av poesitävlingen, imponerad av alla elever och era bidrag. År 9 har alla grupper skrivit sina skriftliga reflektion efter det praktiska provet, nästa vecka kommer ni att ha er muntliga presentationer om era länder och deras matkultur, ska bli spännande höra era presentationer.

/Fröken Emma